Grypa

186
0

Grypa co roku wzbudza wiele kontrowersji. Obecnie jesteśmy w szczycie sezonu grypowego, do naszych gabinetów co raz więcej puka osób z objawami grypodobnymi. O samej chorobie, danych epidemiologicznych słów kilka.

Jak wygląda sytuacja zachorowalności w Polsce?

Sezon grypowy trwa od jesieni do wiosny. W ramach monitoringu prowadzonego w naszym kraju w okresie od 1 września 2015 do 15 lutego 2016 r. zanotowano 1 996 815 zgłoszeń zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. Warto jednak zauważyć, że tylko 35,5% z badanych próbek potwierdziło obecność wirusa grypy ( dotyczy to zachorowań, które były diagnozowane laboratoryjnie w okresie od dnia 31.08.2015 r. do dnia 14.02.2016 roku ). W obecnym sezonie zmarły już 22 osoby, u których stwierdzono wirus grypy.

 

Objawy

Najczęściej choroba przebiega z wysoką gorączką, dreszczami, bólami mięśniowymi i kaszlem. Infekcja rozpoczyna się gwałtownie i już na samym początku towarzyszą jej ostre objawy. Zdarzają się też przypadki, z objawami z układu pokarmowego jak: wymioty, biegunka. Reasumując:

 1. Gorączka – temperatura ciała jest znacznie podwyższona, (powyżej 38˚C), czemu towarzyszy obfite pocenie. Jeżeli gorączka obniży się, a po kilku dniach gwałtownie wrośnie może to świadczyć o pojawieniu się nadkażenia bakteryjnego

 2. Bóle stawów i mięśni – nasi pacjenci często opisują je jako „ łamanie w kościach”. W grypie ten objaw jest wyjątkowo mocno nasilony. Ciekawym zjawiskiem jest szczególna bolesność miejsc, które wcześniej uległy urazom. Jeden z naszych pacjentów skarżył się nawet na bóle podczas ruchu gałek ocznych.

 3. Ból głowy – jest częściowo związany z wysoką gorączką. Pacjenci często narzekają na współistniejący światłowstręt oraz bolesność uciskową gałek ocznych.

 4. Kaszel – Na początku choroby jest to suchy, męczący kaszel, wraz z rozwojem infekcji przechodzi on w kaszel wilgotny. Może pojawić się również odkrztuszanie wydzieliny śluzowej.

 5. Zmęczenie – zazwyczaj występuje od początku choroby, może się utrzymywać jeszcze przez 2-3 tygodnie po ustąpienia infekcji.

 6. Nudności, wymioty - są to niecharakterystyczne objawy, które nie występują w typowym przebiegu grypy. Intensywne wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Z uwagi na mało charakterystyczne przebieg, rozpoznanie grypy nie jest wcale proste. Często mylona jest z przeziębieniem, które ma wiele podobnych objawów. Dla odróżnienia w przeziębieniu objawy narastają stopniowo, a najbardziej charakterystyczny jest nieżyt nosa, który nie występuje w grypie. Możliwy jest jednak nietypowy przebieg grypy, dlatego wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Skoro przebieg infekcji jest podobny do przeziębienia, to dlaczego każdy tak bardzo boi się grypy? W tej chorobie to co jest najniebezpieczniejsze to powikłania. Mogą być zarówno ze strony układu oddechowego pod postacią zapalenia płuc czy układu krwionośnego prowadząc na przykład do zapalenia mięśnia sercowego. W najbardziej skrajnych przypadkach prowadząc do zgonu.

Szczególnie niebezpieczna jest grypa u najmłodszych pacjentów. Niemowlęta, u których gorączka występuje gwałtownie są narażona na majaczenia, drgawki czy też biegunkę i wymioty. W przypadku wystąpienia takich objawów konieczna jest konsultacja medyczna.

 

Jak uniknąć zakażenia?

Przede wszystkim warto wiedzieć w jaki sposób możemy się zarazić infekcją. Grypa rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową. Co to oznacza? Kichając lub kaszląc wirusy złożone z małych cząsteczek osiadają na różnych powierzchniach.

Wirusy mogą utrzymywać się do 24 godzin na powierzchniach gładkich takich jak stoły, blaty, klamki oraz do 12 godzin na powierzchniach porowatych. Średnio wirus grypy będzie obecny do 15minut na ubraniach, chusteczkach i do ok 8 minut na powierzchni rąk. Zdrowa osoba dotyka powierzchni na której znajdują się patogeny, następnie dotyka swoich ust i tym prostym sposobem możliwe jest zachorowanie na grypę.

Proste porady zmniejszające rozprzestrzenianie choroby,a tym samym ryzyko zakażenia.

 1. Jak najczęściej myj ręce.

 2. Podczas kichania i kaszlu zakrywaj usta – jeśli nie posiadasz chusteczek jednorazowych kichaj lub kaszl w zgięcia łokciowe.

 3. Jeśli to możliwe unikaj dużych skupisk ludzkich: centra handlowe, dworce, kina.

 4. W miejscach publicznych unikaj dotykania powierzchni i wyposażenia (klamki, poręcze są źródłem patogenów).

 5. Po za domem wyrób w sobie nawyk posiadania żelu do rąk lub chusteczek jednorazowych nasączonych alkoholem, umożliwi Ci to dezynfekcje rąk.

 6. Przy wystąpieniu objawów grypodobnych skonsultuj się z lekarzem i zostań w domu.

 

Leczenie

Leczenie grypy w dużej mierze opiera się na zmniejszaniu objawów. Przede wszystkim odpoczynek i izolacja chorego. Podajemy leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Szczególnie w czasie infekcji niezbędna jest odpowiednia podaż płynów. Niestety choroba może trwać nawet do dwóch tygodni, nie należy oczekiwać szybkiego powrotu do zdrowia po kilku dniach. Konieczna jest również konsultacja lekarska