Cukrzyca nie taka słodka choroba

104
0
2016-01-11

Cukrzyca jest jedną z cywilizacyjnych chorób. Razem z nadciśnieniem i otyłością znacznie podnosi śmiertelność naszej populacji. Na czym polega choroba? Czy możemy się przed nią ustrzec? Postaramy się rozwikłać wątpliwości.

Cukrzyca to grupa chorób, które łączy podwyższony poziom glukozy (czyli potocznie cukru) we krwi, związane jest to z defektem trzustki. Występuje zaburzone wydzielanie insuliny - hormonu, który odpowiedzialny jest między innymi za poziom glukozy. Przewlekły nieprawidłowy poziom zarówno insuliny jak i glukozy prowadzi do serii uszkodzeń w całym naszym organizmie. Uszkodzenie narządu wzroku - prowadzące nawet do ślepoty; dysfunkcja nerek - w skrajnej postaci prowadząca do hemodializy; niewydolność serca, uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych.

Jak widać cukrzyca jest uogólnioną, bardzo poważną chorobą, tak zwanym cichym zabójcom. Powoli, systematycznie prowadzi do wyniszczenia naszego organizmu.

Warto zauważyć, że przyczyn wyżej wymienionego stanu może być kilka. Cukrzyca została podzielona na kilka rodzajów:

  • cukrzyca typ 1
  • cukrzyca typ 2
  • cukrzyca ciężarnych
  • cukrzyca typ MODY.

oZe względu na częstość (80%) skupimy się na cukrzycy typ 2, która może być uwarunkowana zarówno genetycznie, jak i środowiskowo. Z genami się nie dyskutuje - nie mamy tu na nic wpływu, ale czynniki środowiskowe są od nas zależne, w dużej mierze to my decydujemy czy rozwinie się choroba.

Podstawowym czynnikiem ryzyka cukrzycy jest otyłość. W większości przypadków podwyższona waga ciała związana jest z nieprawidłową dietą. Zbyt częste jedzenie, przetworzone produkty, fast food powodują, że rośniemy w szerz. Można rzec iż kochanego ciałka nigdy za wiele. Dla niektórych to atut,inni mają na tym punkcie kompleksy. Jakiekolwiek jest nasze podejście do nadwagi fakty medyczne są okrutne - otyłość niesie ze sobą zdrowotne konsekwencje. Jedną z nich jest właśnie wysokie ryzyka rozwinięcia cukrzycy.

Kolejnym czynnikiem podwyższającym ryzyko zachorowania jest brak aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia, brak sportu nasila nie tylko nadwagę, ale i prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę.

W dużej mierze rozwój tej niebezpiecznej choroby zależny jest od nas i naszego stylu życia. Prawidłowa masa ciała, a co za tym idzie również dieta oraz regularna aktywność fizyczna stanowczo zmniejszają ryzyko rozwinięcia tej niebezpiecznej choroby.

a