Borelioza to choroba wywołana przez krętki Borrelia burgdorferi. W Polsce są to: B. burgdorferi, B. garinii, B. afzelii. Boreliozę przenoszą kleszcze poprzez ukłucie skóry człowieka. Jest to choroba wielonarządowa – może dotyczyć skóry, stawów, układu nerwowego i serca.
Borelioza objawy
Borelioza występuje etapami. Poszczególne stadia choroby mogą się nakładać lub występować w tym samym momencie. Choroba może pojawić się do 3 miesięcy od ukłucia kleszczem.

Rumień wędrujący. Autor zdjęcia: James Gathany,2007
1. Wczesny etap
to objawy grypopodobne oraz rumień. Rumień wędrujący pojawia się najczęściej po około 7 dniach od dnia ukłucia przez kleszcza. Początkowo mała plamka powiększa się do średnicy >5 cm. Rumień wędrujący jest niebolesny i nieswędzący.
Uwaga! Rumień może pojawić się od 3 do 30 dni od kontaktu z kleszczem.
Czasami obserwujemy niebolesny, czerwononiebieski guzek. Występuje on na małżowinie ucha, brodawce sutkowej lub mosznie.
2. Stadium rozsianie
lub narządowe choroby rozwija się od kilka tygodni do kilku miesięcy po zakażeniu. Dotyczy zapalenia stawów (najczęściej jest to jeden staw), zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie układu nerwowego.
3. Borelioza przewlekła
jeżeli choroba trwa długo, może pojawić się przewlekła zanikowe zapalenie skóry kończyn, przewlekłe zapalenie stawów lub przewlekła neuroborelioza.
Borelioza zakażenie
Choroba przenosi się przez ukłucie kleszcza. Kleszcze występują w terenach zielonych: lasy, parki. Długotrwały kontakt kleszcza ze skórą (>48h) większa ryzyko choroby.
Pamiętaj! NIE wyciskaj kleszcza, NIE smaruj benzyną lub tłuszczem. Zwiększa to ryzyko zakażenia boreliozą!
Borelioza badania
Aby rozpoznać chorobę bardzo ważny jest obraz kliniczny pacjenta. Sami dodatni wynik badań bez objawów choroby nie pozwala rozpoznać boreliozy. Aby rozpoznać chorobę, konieczne są dwuetapowe badania. W pierwszej kolejności należy sprawdzić swoiste przeciwciała IgM lub IgG metodą immunoenzymatyczną. W kolejnym etapie pacjent z dodatnim wynikiem powinien oznaczyć przeciwciała techniką Western-blot. Oba badania wzajemnie się uzupełniają. Należy otrzymany wynik skonsultować z lekarzem. To ważne, aby nie robić badań od razu po kontakcie z kleszczem. Przeciwciała IgM mogą być obecne najwcześniej po 2 tygodniach. W przypadku boreliozy później oczekujemy podwyższony przeciwciał w klasie IgG. Czasami wyniki są fałszywie dodatnie. Jest to związane z przebyciem w przeszłości innej choroby na przykład zakażenie EBV lub choroba autoimmunologiczna.
Borelioza leczenie
Borelioza to choroba bakteryjna. Skutecznym lekiem są antybiotyki. Zalecane preparaty to doksycyklina albo amoksycylina Po ukłucie kleszcza nie ma konieczności profilaktycznego leczenia. Długotrwała antybiotykoterapia nie ma potwierdzonej skuteczności.
W przypadku wystąpienia dodatkowych objawów stosuje się leczenie objawowe. Na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne, które łagodzą objawy przy leczeniu zapalenia stawów.
Najlepiej skontaktuj się z lekarzem. Specjalista zdiagnozuje chorobę i wybierze najlepsze leczenie. Podczas konsultacji lekarskiej istnieje możliwość wystawienia e-recepty lub e-zwolnienia.
Bibliografia:
https://www.cdc.gov/lyme/diagnosistesting/index.html
https://www.cdc.gov/lyme/index.html